Biznes w dużej mierze opiera się na płatnościach z długimi terminami. O ile dla odbiorców rozwiązanie takie ma sporo korzyści, ponieważ mają oni więcej czasu na spłatę zobowiązań, to już niekoniecznie dla sprzedających. W niektórych branżach będzie tu mowa nawet o pół roku, przez które trzeba czekać na przelew.
Jeżeli do tego dojdą opóźnienia, co niestety też ma miejsce, to takim sposobem można znacznie pogorszyć, a w niektórych sytuacjach wręcz nawet utracić finansową płynność. Rozwiązaniem tego problemu może być faktoring, jaki od jakiegoś czasu zaczął się cieszyć dużą popularnością. Podstawa zasada działania faktoringu jest bardzo prosta. Do całej transakcji dochodzi trzeci podmiot w postaci finansowej instytucji lub banku, który po wystawieniu faktury sprzedaży w krótkim terminie ją opłaca. Zaś należność za tę fakturę klient opłacić będzie musiał już nie na konto wystawiającego, ale właśnie faktorowi.
Liczne korzyści z faktoringu
Po pierwsze firma otrzyma środki finansowe bardzo szybko, czasami nawet tego samego dnia, co wystawiony dokument sprzedaży. Zależnie od przyjętego modelu rozliczania zostanie wypłacona cała suma od razu, albo jakaś jej część, a druga po zapłaceniu przez klienta powstałej należności. Jeżeli jakiś klient będzie się ociągał z zapłaceniem, to takie dokumenty stanowią podstawę to tego, aby rozpocząć proces windykacyjny. Nie jest to jednak zmartwieniem firmy, która wybierze faktoring pełny czyli bez regresu.
W wielu przypadkach rozwiązanie tego typu pozwoli utrzymać finansową płynność, zrobić zakup niezbędnych materiałów i towarów, albo wypłacić wynagrodzenia dla swoich pracowników. Dzięki temu można uniknąć zatorów płatniczych, jakie spotyka się tak często w biznesie i mimo wszystko biznes ten poważnie hamują. Kolejną zaletą usług faktoringowych jest mała liczba spraw formalnych jakie trzeba spełnić.
Oczywiście jak każdy produkt finansowy faktoring posiada także kilka wad. Najistotniejsza to konieczność zapłacenia prowizji od wszystkich opłaconych wcześniej. Obecnie jednak konkurencja na finansowych rynkach jest tak duża, że banki zabiegają o klientów na różne sposoby, też proponując ciekawe oferty na usługi faktoringu. Trzeba również wiedzieć, że sam faktoring jest obecnie dostępny w kilku wersjach, i można sobie dopasować te usługi do swoich wymagań.
Dostęp do finansowania
Z dodatkowych formalności niezbędnych do załatwienia jest poinformowanie swoich odbiorców o zmianach w sposobie rozliczeń. Ma to o tyle znaczenie, że dowiedzieć się oni muszą, że od pewnego momentu wszystkie przelewy realizowane być mają na konto faktora, a nie firmy wystawiającej faktury. Jeżeli chodzi o sprawy zabezpieczeń, to tu najważniejsze właśnie są wystawiane faktury.
W przeciwieństwie do bankowych kredytów nie potrzeba tu dysponować zdolnością kredytową lub prezentować kompleksowej dokumentacji o ogólnym stanie firmy. Oczywiście zawsze jakaś mniejsza lub większa weryfikacja będzie miała miejsce, niemniej nie tak szczegółowa jak przy innych finansowych usługach. Przeważnie umowę na faktoring będzie się podpisywać bez terminu obowiązywania, z jakimś ustalonym okresem na wypowiedzenie. Przez to pamiętać nie trzeba o tym, że co rok jest ona do odnowienia.