Zdrowie

Czym jest kortyzol i jak obniżyć jego poziom?

Czym jest kortyzol? Jak skutecznie obniżyć jego poziom w organizmie? To pytania, na które znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście. Brzmi ciekawie? Zachęcamy do krótkiej lektury!

Kortyzol – o czym dokładnie mowa?

Kortyzol to po prostu hormon, który wytwarzany jest w korze nadnerczy. Odpowiada on za wiele różnych aspektów, więc jest niezwykle ważny dla każdego człowieka. Przede wszystkim mowa tutaj o pozyskiwaniu energii w sytuacjach stresowych, co jest jednoznaczne, z tym że w sytuacjach stresowych jesteśmy w stanie odpowiednio reagować.

Kortyzol zwiększa również czujność w pewnych momentach napięcia i choć jego niewielkie dawki wpływają dobroczynnie na organizm, to nadmiar może być szkodliwy dla organizmu. Na skutek przewlekłego stresu lub zaburzeń lękowych może dojść do rozwoju takich chorób jak cukrzyca, nadciśnienie, czy nawet depresja.

Jak obniżyć poziom kortyzolu?

Jeśli chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem, to konieczne jest podjęcie działań mających na celu obniżenie kortyzolu. Co zatem powinniśmy zrobić? Jakie działania warto wprowadzić do swojej codzienności? Na pewno warto brać pod uwagę działania, które pozwolą nam lepiej radzić sobie ze stresem i będą sprzyjać relaksacji.

Zatem strzałem w dziesiątkę może okazać się medytacja, joga, czy uważność. W kontroli kortyzolu mogą też pomóc ćwiczenia, ponieważ to właśnie w ich trakcie uwalnia się serotonina, czyli hormon odpowiadający za dobre samopoczucie i pomagający zmniejszyć stres.

To cię zainteresuje
Zdrowie

Spirulina – co czyni ją super jedzeniem?

Dodaj komentarz